.

Statistika

Novinky

Chystáme

O nás

___________________________________________________________________________________________

Co jsme zač?

Jsme skupina historického šermu (SHŠ) působící ve městech Příbram a Dobříš a u obce Nezabudice. Věnujeme se oživování historie v Českých zemích v dobách středověku, konkrétně v druhé polovině 14. století, za vlády Otce vlasti - Karla IV.


 


Co je naší náplní?

Naším cílem je, mimo jiné, co nejvěrohodněji prezentovat život a vojenství ve středověku veřejnosti. Za tímto účelem studujeme středověké prameny a odbornou literaturu, spolupracujeme s archeology a historiky, šijeme, nebo si necháváme šít repliky historických oděvů a učíme se historický šerm v Praze, kam dojíždíme na pravidelné tréninky pořádané školou Digladior.

Pravidelně vystupujeme s našimi naučnými a šermířsko-divadelními představeními na městských slavnostech, či v rámci různých akcí na hradech a zámcích po celé České republice. Hojně se také účastníme, společně s ostatními skupinami historického šermu, veřjných ukázek historických bitev a čas od času pořádáme v základních školách a gymnáziích naučná setkání na téma středověký život a šerm a vojenství ve středověku.

Od roku 2008 působíme také jako součást nadskupinového projektu Doba Karlova, který se zabývá rekonstrukcí života a vojenství v době Karla IV. a který jsme společne s našimi přáteli založili. V rámci tohoto projektu se věnujeme rekonstrukci družiny nižšího šlechtice – Zdeslava z Nezabudic (viz níže) a spolupořádáme neveřejnou akci pro příznivce projektu – Karlovskou Sbeř.
Jsme také součástí občanského sdružení Salamandr, které se zabývá prací s dětmi a mládeží.

Pokud byste měli o naše vystoupení, či povídání zájem, neváhejte nás kontaktovat, vše potřebné naleznete zde.

 

 

 

 

Proč "Nezabuditzi"?

Nezabuditzi (čti nezabudici) je písemná podoba jména starého českého rodu, který sídlil na břehu řeky Berounky (tehdy se jí však říkalo Mže), a jehož prapředek zvaný Nezabud patrně založil obec a tvrz Nezabudice nedaleko hradu Křivoklátu. K oběma těmto lokalitám, ke křivoklátským lesům u Berounky a ke vsi Nezabudice, máme vřelý vztah, protože někteří z nás působí také jako vedoucí na nedalekém dětském táboře. Proto v našich vystoupeních znázorňujeme některé postavy z tohoto rodu a proto jsme i naši skupinu pojmenovali podle nich - SHŠ Nezabuditzi.

 

Co je naší hlavní činností?

V podstatě již od vzniku naší skupiny se věnujeme rekonstrukci družiny čekého nižšího šlechtice z rodu Nezabuditzů v letech 1356-1378, tedy v období největšího rozkvětu naší země, v období vlády českého krále a římského císaře Karla IV.

Pomocí historických pramenů, odborné literatury a spolupráce s historiky a archeology se snažíme co nejvíce připodobnit hypotetickým členům družiny, která mohla obývat tvrz, jakou byly Nezabudice ve druhé polovině 14. století. Jelikož se nám však nedochovaly písemné prameny s dostatečným množstvím informací o rodu Nezabuditzů a až na vyjímky nám nejsou známá jména konkrétních členů zvolili jsme fiktivního pána nezabudického panství, jehož družinu se pokušíme ztvárňovat - Zdeslava Nezabudického z Nezabudic.

 

O co tedy přesně jde?

Přibližně jednou do roka se vydáváme do míst, kde ve středověku stávala opevněná tvrz Nezabudice. V historických oděvech si pak v praxi zkušíme to, o čem jsme před tím pouze četli v knížkách. Snažíme se především přiblížit tomu, jak lidé ve středověku žili - jak pracovali, jak se bavili, jaké byli jejich vzájemné vztahy. Zkoušíme také například používat dobové nástroje - a to nejen zbraně, ale i věci denní potřeby, či třeba vařit podle dobových receptur. V družině má každý ze skupiny určeno své pevné místo - někdo představuje pána, jiný zbrojnoše. další šenka, pacholka, kuchaře a tak podobně. O členech naší skupiny a o postavách, které ztvárňují se můžete dozvědět více zde. Je však nutné podotknout, že jsme teprve na začátku cesty a že uplyne ještě hodně času, než plně pochopíme reálie a vztahy doby vrcholného středověku.

 

 


 


 
Tomash Webmaster, Nezabuditzi web 2006 - všechna práva vyhrazena. Optimalizováno pro Internet explorer verze 6.0 a vyšší, 1027x768, Old English font